TÜP MİDE (SLEEVE GASTREKTOMİ) NEDİR?
Op. Dr. Ersun Topal Sorularınızı Cevaplıyor.

Obezite Cerrahisinden Değil, Obez Yaşamaktan Korkmalısınız!

Uluslarası Obezite Cerrahları Dernekleri Fedarasyonu (International Fedaration for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO) yayınladığı Global Report 2021 bildirildiği üzere tüm dünyada en sık uygulanan Obezite cerrahisi tekniğidir.

TÜP MİDE AMELİYATI KİMLERE UYGULANIR? TÜP MİDE AMELİYATINA UYGUN MUYUM?

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değeri>35 ve üzerinde olan, 15-70 yaş arasında tüm obez kişilere uygulanabilen en az riskli cerrahi prosedürdür.

Mide hacminin kalıcı (geri-dönüşsüz) olarak küçültülmesi sayesinde gıda/kalori alımını kısıtlayıcı etki gösterir. Küçültülen mide hacmi sayesinde “daha küçük porsiyon” ile tokluk hissedilir, kalori alımı kısıtlanmış olur ve ömür boyu bu etkisinin sürmesi sayesinde “verilen kiloların korunmasını” da sağlar.

Sleeve Gastrektomi Tüp mide ameliyatının obezite cerrahisinde başarı oranı ortalama %85-90 arasında oldukça yüksektir.

https://www.ersuntopal.com/wp-content/uploads/2024/01/ersuntopalslider.png

OBEZİM VE ZAYIFLAMAK İÇİN UYGULADIĞIM DİYETLER NEDEN İŞE YARAMIYOR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Bir yetişkinde mide hacmi yaklaşık 600-900cc kadardır yani midemizin içine yaklaşık 2-3 porsiyon gıda rahatlıkla içine girebilir ve ancak midenin içi tam dolduğunda “tokluk hissi” oluşur. Kilo vermek için uyguladığımız tüm diyet stratejileri “gıda/kalori alımını kısıtlamak” üzerine kurulmuştur, maalesef küçük porsiyonlarda beslenme ile mide tam dolmadığı için kişiler “tokluk” hissetmez ve başladıkları diyeti bırakır.

Tokluk hissi için ya midenin “tam doldurulması” yani 2-3 porsiyon gıda yenilmesi yada “midenin küçültülerek” daha az gıda alımının sağlanması ile mümkündür.

TÜP MİDE AMELİYATI İÇİN HANGİ CERRAHI NASIL SEÇMELİYİM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Obezite Bariyatrik ve Metabolik cerrahide en önemli kriter cerrah seçimidir. IFSO kriterlerine göre toplam 400 ve üzerinde obezite ve bariatrik cerrahi prosedürü gerçekleştirmiş cerrahları “OBEZİTE CERRAHİSİNDE DENEYİMLİ CERRAH-expertsurgeon” kabul etmektedir.

Ameliyatınızı Uluslararası Obezite ve Metabolik Cerrahlar Federasyonu üyesi ve İFSO kriterlerine göre “DENEYİMLİ OBEZİTE CERRAHİSİ UZMANI ve GENEL CERRAH” Op. Dr. Ersun Topal yapacaktır ve kendisi Bursa ilinde10 yıllık obezite ve bariatrik cerrahi deneyimi ve 1500’den fazla obezite ve bariyatrik cerrahi ameliyatı ile (tüp mide, sleeve gastrektomi, rny gastrik bypass, omega/mini gastrik bypass, sadi-s, duodenal switch-biliopancreaticdiversion, obezite cerrahisi sonrasında revizyon cerrahisi ameliyatı) yüksek vaka tecrübesine sahiptir. IFSO ve Tü

TÜP MİDE AMELİYATI NE İŞE YARAR? TÜP MİDE AMELİYATI NASIL ZAYIFLATIR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Tüp Mide (Sleevegastrektomi) ameliyatı; “küçültülen mide volümü” sayesinde çok daha az miktarda gıda alımı ile “tam tokluk hissi” sağladığı için çok başarılı bir prosedürdür.

Ölümcül Obezite (Morbid obezite VKİ>40) kişilerde sadece diyet ve egzersiz ile “ideal VKİ” değerine düşme ihtimali <%2*azdır.

(*NIH 1991 AMERİKAN ULUSAL SAĞLIK ENSTİTÜSÜ KONSENSUS KARARLARI)

TÜP MİDE AMELİYATININ BAŞARI ORANI (SleeveGastrektomi) obezite cerrahisinde başarı oranı ortalama %85-90 arasında oldukça yüksektir.

TÜP MİDE YA DA SLEEVE GASTREKTOMİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Tüp mide ve diğer obezite cerrahisi ameliyatları Laparoskopik teknikle yani kapalı yöntemle (Advanced Laparoscopic Surgical Tecnic) yapılır. Laparoskopik teknikte hastanın karın duvarında genellikle 4 adet trocar/delik vasıtası ile yapılır.

Tüp Mide ameliyatlarında Bursa Diyabet ve Obezite Kliniği (BUDOM www.budom.com.tr) olarak tüm dünyada güvenilirliği en yüksek FDA ONAYLI endoscopic titanium stapler/zımbalar kullanılır ve mide küçültülür, geride yaklaşık 90-100cclik volüm kalır.

TÜP MİDE AMELİYATI NE KADAR SÜRER?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Tüp mide ameliyatı deneyimli ellerde 30-40 dk. kadar sürer.

TÜP MİDE AMELİYATI (SLEEVE GASTREKTOMİ) GÜVENİLİR BİR PROSEDÜR MÜDÜR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Obezite ve Bariyatrik Cerrahi teknikler arasında en az riskli obezite cerrahisi prosedürüdür.

Cerrahın deneyimi ve kullanılan titanium staples kalitesi çok önemlidir. Bursa Diyabet ve Obezite Kliniğimizde sadece US FDA (Food and Drug Administration;The FDA is responsible for protecting the public health by ensuring the safety, efficacy, and security of human and veterinary drugs, biological products) onaylı Medtronic Endoscopic Stapler kullanılmaktadır.

OBEZİTE CERRAHİSİNDE HANGİ CERRAHI TERCİH ETMELİYİM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

1-Bursa Diyebet ve Obezite Cerrahisi Kliniği (budom.com.tr) olarak 1500’den fazla Obezite Bariyatrik ve Metabolik cerrahi deneyimiz ile yüksek ameliyat tecrübesine sahibiz ve

2-FDA onaylı stapler kullanıyoruz

3-Bursa Diyabet ve Obezite Cerrahisi Merkezi (BUDOM) olarak Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) ameliyatında zımba hattının özel sütür tekniği ile daha da sağlamlaştırarak tüp mide ameliyatı sonrasında zımba hattı sızıntısı yada zımba hattı kaçağı ihtimalini daha da azaltıyoruz (tüp mide ameliyatında çift dikiş tekniği)

TÜP MİDE (SLEEVE GASTREKTOMİ) AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Tüp Mide Ameliyatın major komplikasyon oranı deneyimli merkezlerde <%2 azdır.

 Inrandomized clinic altrials, the mortality rate within 30 days was 0.08% 

Systematic review of 88 included studies representing 8,920 patients foundt hattheleak rate in LSG was 1.9%. 

Post-operative gastro intestinal bleeding 0.56%. 

Tüp mide ameliyatının en sık komplikasyonu “gastro-özofagiyal reflü” dür.

TÜP MİDE AMELİYATI ÖNCESİNDE DİYET YAPMALIYIM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Obezite Cerrahisi ameliyata karar verdiğiniz andan itibaren “sağlıklı beslenmeye” başlamalı,

Obezite cerrahisi öncesinde karaciğer sağlığınız için alkolü bırakmalısınız,

Obezite cerrahisi öncesinde akciğer sağlığınız için sigarayı bırakmalısınız.

Obezite Cerrahisi öncesinde Parol (Paracetamole) hariç tüm ağrı kesici ilaçları (ibuprofene, majezik, apranax, etol, voltaren, diclophenac, Naproksen ve non-steroidal anti-enflamatuar ilaçları mutlaka bırakmalısınız

Reçetesiz satılabilen Proton PompaInhibitorü ilaçlardan (Pantaprasole, Esomeprazol, Lansaprasoleext.) her sabah 1 tane aç karna içmeye başlamalısınız.

VKİ>50 ve üzerinde olan hastalar için obezite cerrahisi öncesinde riskleri azaltmak ve daha düşük riskle hastayı ameliyata almak açısından obezite cerrahisi öncesinde mutlaka diyet uygulanması önerisi mevcuttur.

 

Bursa Diyabet ve Obezite Cerrahisi Merkezi olarak Kliniğimizde Obezite Cerrahisi Diyetisyenliği alanında tecrübeli diyetisyenimiz tarafından takibe ve ameliyat öncesi diyet programına alınacaksınız, bu konuda tecrübemize güvenebilirsiniz.

Obezite cerrahisi öncesinde ve sonrasında BUDOM Klinik Diyetisyenimiz tarafından yapılacak takip ve diyet programı için hiçbir ücret ödemeyeceksiniz.

TÜP MİDE AMELİYATI ÖNCESİNDE CHECK-UP GEREKLİ Mİ?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Obezite cerrahisi öncesinde yapılması gereken kan tetkikleri, Akciğer grafisi, Electro-cardiography, uppergiendoscopy (withandundersedationanesthesia) yapılacaktır. Kalp hastalığı ve veya şeker hastalığınız var ise konsültasyonlarınız yapılacaktır.

SGK ANLAŞMALI TÜP MİDE AMELİYATI İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

SGK anlaşmalı Obezite ve tüp mide ameliyatı için şu şartlar gereklidir:

1-Vücut Kitle İndeksi 35 ve üzerinde mutlaka obeziteye eşlik eden yandaş bir hastalık mevcut olmalıdır (Tip2 Şeker Hastalığı, Hipertansiyon, Polikistik Over Hastalığı yada PKOS, Uyku Apnesi, Dislipidemi, Karaciğer Yağlanması, Eklem hastalıkları)

2-Ya da VKİ değeri >40 olmalıdır

3- Obezite Cerrahisi öncesinde Dahiliye, Psikyatri, Diyetisyen ve gerekirse Kardiyoloji Uzmanı ve Fizyoterapist uzmanından oluşan obezite cerrahisi heyetince onay verilmesi şartını getirmiştir.

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASINDA AĞRI DUYACAK MIYIM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Ameliyatınız başlamadan önce analjezi kontrolü için pre-medikasyon uygulanacak. Ayrıca ameliyatınız öncesinde anestezi uzmanımız tarafından tüp mide ameliyatı sonrasında ağrı olmaması yada en az ağrılı ameliyat sonrası süreç için size PCA cihazı ile ağrı kontrolünüz sağlanacaktır.

(A patient controlled analgesia (PCA) system allows you to give yourself a dose of intravenous pain medicine, with the push of a button. This system decreasesany pain and anxiety you may feel while waiting for medicine.

TÜP MİDE CERRAHİSİNDE STAPLER/ZIMBA KALİTESİ ÖNEMLİ MİDİR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Bariyatric ve metabolik cerrahide ameliyatı kalitesini kullanılacak stapler kalitesi belirler. Bursa Diyabet ve Obezite Cerrahisi Kliniğimizde sadece Medtronic orijinal Amerikan ürünü kullanılmaktadır. Daha ucuz olan Çin malı stapler kesinlikle kullanmıyoruz.

Op. Dr. Ersun Topal
İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  https://www.ersuntopal.com/wp-content/uploads/2024/01/Ersuntopalcombeyaz-320x220.png
  İletişim

  Mide Balonu Sorunuz ve Görüşleriniz İçin Biz Buradayız.

  Online Randevu

  Op. Dr. Ersun Topal İle İletişime Geçiniz.

  Copyright 2024. ersuntopal.com All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geç!
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız!
  Merhaba Obezite Cerrahisi İçin Bilgi Almak İstiyorsanız İletişime Geç Butonuna Tıklamanız Yeterlidir. Alanında Uzman Hekimlerimiz Size Detaylı Bilgileri Verecektir.