REFLÜ NEDİR? REFLÜ HASTALIĞI NEDİR?
Op. Dr. Ersun Topal Sorularınızı Cevaplıyor.

Obezite Cerrahisinden Değil, Obez Yaşamaktan Korkmalısınız!

nternette en sık yapılan aramalardan biri reflü hastalığı üzerinedir. Mide içeriğinin (çoğu zaman mide asit salgısı, bazen hem asit hem de safra salgısı) mideden yemek borusuna yukarı doğru geri kaçışına reflü denir. 

Devamını Oku...

Çoğu zaman “mide asit reflüsü, gastro-özofagiyal reflü, kısa yazılışı ile GÖR” isimleri aynı anlamdadır, ancak bazen hastalarda şikayete (semptoma) sebep olmaksızın tesadüfen farkedileceği gibi bazen de reflü şikayete (semptomatik) sebep olur.

Nedenlerinin kökeninde yemek borusunun uzun bir süre, fazla miktarda mide asidik içeriği ile teması yatmaktadır. Mide asidik içeriğinin yemek borusu ile uzun süreli teması yemek borusunda hasara yol açar ve bu da YEMEK BORUSU ALT UCUNDA YANMA hissine sebep olur.

REFLÜ HASTALIĞI ise; mide asit reflüsü varlığında, “yediklerimizin ağzımıza geri gelmesi” “göğüs kafesinin arkasında yanma” “midede gaz ve sık geğirme” şikayetleri oluşması ve artık “hastalık”yapması hadisesidir. Tıpta bu duruma “mide asit reflü hastalığı, gastro-özofagiyal reflü hastalığı, kısa yazılışı ile GÖRH denmektedir.

https://www.ersuntopal.com/wp-content/uploads/2024/01/ersuntopalslider.png

REFLÜ NEDEN OLUR? MİDE ASİT REFLÜSÜ NEDEN OLUR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Öncelikle şunu belirtmeliyim; sindirim sistemimizin çalışma prensibi (Fizyoloji) ağzımıza aldığımız sonra yuttuğunuz sıvı katı tüm gıdaları yemek borusu kas tabakası, midemizin kas tabakaları, ince barsaklarımızın kas tabakaları, kalın barsak kas tabakaları sayesine “ileriye doğru iktirmek-iletmek” üzerine kuruludur. Sindirim sistemimizdeki tüm organların birbiri ile uyumlu çalışması sayesinde “ağzımızdan-makatımıza doğru” herşey ileriye doğru iletilir ve sindirim sistemimizde bir organın bittiği yerde-bir geçiş bir kapı mekanizması-sonrasında diğer organımıza geçiş yapılır.

GEBELİKTE/HAMİLELİKTE REFLÜ NEDEN ARTAR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Yediklerimiz ve içtiklerimiz, yemek borumuzun son bulduğu alt kısmında “kas tabakalarından zengin kapı yada kapakçık (sfinkter)” dediğimiz özelleşmiş bir bölgeden geçerek (alt özofagiyal kapakçık/sfinkter) midemize girer ve yemek borusu alt kısmındaki bu kapı/kapakçık gıdalar midemize girdikten hemen sonra kapanır (tıpkı dışkıladıktan sonra makatımızdaki kapının kapanması gibi) ve “midemizdeki gıdaların ve midemizdeki asitin yemek borusuna geri kaçışına” izin vermez.

REFLÜ VARLIĞI YADA REFLÜ HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Yemeklerden sonra ağzınıza acı su gelmesi, yediklerinizin ağzınıza gelmesi, göğüs kafesi arkasında yanma, hatta bir yemekten sonra “kalbe vuran göğüs ağrısı”-ki şiddetli olduğunda reflü semptomları kalp krizi ile karıştırılabilir*-şikayetleriniz var ise sizin için yapılacak “en iyi en doğru işlem” “altın standart işlem” ağrı-sızı hissetmeden-bayıltılarak yapılacak olan “mide endoskopisidir”

HAFİF YADA AĞIR REFLÜ HASTALIĞINDA TEDAVİ NASIL OLUR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH), yemek borusu örtüsünün (mukoza) mide asidine son derece hassas olması nedeniyle mide sıvılarıyla uzun süre temas etmesi sonucunda yemek borusu örtüsünde zedelenme (ÖZOFAJİT) meydana gelmesidir.

Uzun süreli ve tedavi edilmeyen mide asit reflüsünde en sık yaşanan problem YEMEK BORUSU ALT UCUNDA DEĞİŞİK DERECELERDE (Los Angales kriterlerine göre yemek borusu altucundaki hasar şiddeti Grade A/B/C/D diye sınıflandırılır) ÇOĞU ZAMAN KALICI YEMEK BORUSU ALTUCU HASARI (ÖZOFAJİT) GELİŞMESİDİR.

MİDE REFLÜ HASTALIĞINDA TEDAVİSİ NASIL OLUR? MİDE REFLÜ HASTALIĞI TAMAMEN GEÇER Mİ?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Mide Reflü tedavisinde ilk aşama; aslında mide endoskopisi yaparak “mide reflü hastalığının şiddetini” ortaya koyarak başlanmalıdır. Hastalığın hasarını/şiddetini bilmeden yapılacak tedavilerin “başarı oranının düşük olacağı” aşikardır.

Mide endoskopisinde; hafif derecede mide kapakçık gevşekliği mevcut ve yemek borusu alt ucunda “hasar/özofajit” yok ise;

Mide asidini durduran, azaltan yada baskılayan ilaçlar (anti-reflü tedavi)

Reflüyü tetikleyen yiyecek ve içeceklerden uzak durmak

Yaşam tarzında bazı değişiklikler yaparak (reflü yastığı kullanmak, karıniçi basıncını arttıran sıkı/dar/skiny kıyafetlerden uzak durmak, obezite varlığında kilo vermek) reflü şikayetleri tedavilere sıkı uyum ile tamamen baskılanabilir yada şikayetler azaltılabilir.

UNUTULMAMALIDIR Kİ; REFLÜ/MİDE KAPAKÇIK BOZUKLUĞU ANATOMİKTİR VE ÖMÜR BOYU DEVAM EDECEKTİR.

REFLÜYÜ ARTTIRAN YADA REFLÜYÜ TETİKLEYEN YİYECEKLER İÇECEKLER NELERDİR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Tüm yağlı (zeytinyağı dahil) gıdalar

Yağda kızartmalar

Yağlı tohum yada kuruyemişler

Salçalı yemekler

Çiğ soğan

Çikolata

Sigara

Kremalı yemekler salatalar

Yemek üstüne hemen içilen çay

Yemek üstüne hemen içilen kahve/Türk Kahvesi, nescafe

MİDE REFLÜ AMELİYATI NASIL YAPILIR? AÇIK AMELİYATI MI KAPALI AMELİYATI MI TERCİH ETMELİYİM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Günümüzde reflü ameliyatları etkili bir şekilde yaygın olarak yapılmaktadır. Modern Reflü cerrahisinde “ALTIN STANDART AMELİYAT” KESİNLİKLE KAPALI/LAPAROSKOPİK YÖNTEM ile yapılan LAPAROSKOPİK NİSSEN AMELİYATIDIR.Bu ameliyatta yemek borusunun mideyle buluştuğu yerdeki kapak/kapakçık sistemi “dikilerek” güçlendirilir, bu sırada mide fıtığı onarılır ve nüks etmesini/yinelemesini engellemek için de “midenin tepe kısmından bir parça “yemek borusu etrafına sardırılır (fundoplikasyon)”

MİDE REFLÜ CERRAHİSİ İÇİN HANGİ CERRAHI TERCİH ETMELİYİM?
SGK ANLAŞMALI MİDE REFLÜ AMELİYATI YAPAN CERRAHLAR KİMLERDİR?

Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Mide Reflü ameliyatında en sık uygulanan teknik, Laparoskopik Nissen ameliyatıdır. Laparoskopik (kapalı) teknikler, açık ameliyata göre çok çok daha az ağrılı ve hasta konforunu, hayat kalitesini bozmayan çok değerli ve cerrahide daima “ilk seçenek yöntemlerdir”. Ancak bu ameliyatları “laparoskopik yapabilmek” “laparoskopik cerrahide deneyim sahibi olmak” oldukça zorlu bir süreç gerektirir. Bu sebeple seçeceğiniz cerrah “her türlü laparoskopik ameliyatı başarı ile yapan” ve “laparoskopik mide ameliyatı” ve “laparoskopik mide reflü ameliyatında” 100 ameliyatın üzerinde deneyime sahip olmalıdır.

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ersun Topal, Bursa, Balıkesir, Bandırma, Yalova, Kocaeli, İstanbul illerinde laparoskopik tüp mide ameliyatı, laparoskopik gastrik bypass ameliyatı, laparoskopik kalın barsak kanseri ameliyatı, laparoskopik kasık fıtığı ameliyatı ve laparoskopik mide reflü ameliyatlarında 2011’den beri binlerce ameliyat deneyimine sahip tecrübeli cerrahlardandır.

Ayrıca çalışmakta olduğumuz SGK anlaşmalı hastanelerde, sigorta kapsamında mide reflü ameliyatınızı olabilirsiniz.

Op. Dr. Ersun Topal
İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  https://www.ersuntopal.com/wp-content/uploads/2024/01/Ersuntopalcombeyaz-320x220.png
  İletişim

  Mide Balonu Sorunuz ve Görüşleriniz İçin Biz Buradayız.

  Online Randevu

  Op. Dr. Ersun Topal İle İletişime Geçiniz.

  Copyright 2024. ersuntopal.com All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geç!
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız!
  Merhaba Obezite Cerrahisi İçin Bilgi Almak İstiyorsanız İletişime Geç Butonuna Tıklamanız Yeterlidir. Alanında Uzman Hekimlerimiz Size Detaylı Bilgileri Verecektir.