KASIK FITIĞI VE KAPALI KASIK FITIĞI AMELİYATI
Op. Dr. Ersun Topal Sorularınızı Cevaplıyor.

Obezite Cerrahisinden Değil, Obez Yaşamaktan Korkmalısınız!

Hepimizin bildiği gibi, vücudumuz; kas, kemik ve damarlardan oluşan bir yumaktır diyebiliriz. Kaslarımız hareket etmemizi sağlamakla birlikte özellikle karın bölgemizde iç organlarımızı koruyan bir duvar gibidir.

Devamını Oku...

Kalbimizden çıkan damarlar karın boşluğunu geçtikten sonra kasık bölgemizde “karın duvarının potansiyel zayıf olduğu tünellerden/noktalardan” her iki bacağımıza dağılırlar.

Fıtık (herni) dediğimiz hastalık ise; karın içinde bulunan organların (karıniçi yağ dokusu, ommentum, barsaklar, bazen appendiksin (Amyant herni denmektedir))karın yada kasık bölgemizdeki damarların geçişi için mevcut bu tünel yada zayıf noktalardan” kas tabakasını aşarak dışarı doğru çıkmaya başlamasıdır.

https://www.ersuntopal.com/wp-content/uploads/2024/01/ersuntopalslider.png

VÜCUDUMUZDA FITIK GELİŞİMİ İÇİN RİSKLİ YADA ZAYIF BÖLGELER NERELERDİR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Anne karnında iken kan damarlarının geçişine izin veren “göbek tüneli/kanalı” bölgesinin zayıflığı sonucunda göbek deliğimizde şişlik ortaya çıkması kolaylıkla tanınabilen Göbek fıtığı (Umblikal Herni) bunlardan en sık bilinenidir.

ERKEKLERDE YADA KADINLARDA KASIK FITIĞI NEDEN OLUR? YADA FITIK OLUŞMASINI KOLAYLAŞTIRAN SEBEPLER NELERDİR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Karın duvarı yada kasık bölgesindeki potansiyel zayıf noktalardan yada kan damarlarının geçişine izin veren tünellerden fıtık (herni) gelişimini kolaylaştıran bazı sebepler/hastalıklar da mevcuttur. Bu sebepler arasında en iyi bilinenleri;

Karın içi basıncı arttıran sebepler (ağır egzersiz, zorlu doğumlar, ikiz gebelikler, kronik kabızlık, prostat büyümesi)

Sigara içenler ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) mevcut olanlar

Genetik kromozomal hastalıklar (EhlerDanlos, Kleinfeltervb)

Bağ Doku Hastalıkları

Karın ameliyatları sonrasında kesi yeri iyileşmesindeki problemler nedeniyle (İnsizyonel Herni/Kesi yeri Fıtığı)

KASIK FITIĞI ÖLÜMCÜL OLABİLİR Mİ? KASIK FITIĞINDA EN CİDDİ KOMPLİKASYON NEDİR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Google arama motorunda mevcut sorulardan biri de bu sorudur ancak kasık fıtığında Çok çok nadir (%1den az) durumlardan biri olan kasık kanalı içinde sıkışan barsağın gangren olması (boğulmuş fıtık) ve bunun 24 saatten daha geç fark edilmesi gibi durumlar haricinde kasık fıtığı ölümcül bir hastalık değildir.

KASIK FITIĞI (İNGUİNALHERNİ)HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Özellikle yenidoğan döneminde ve 40yaş sonrasında inguinalhernidaha sık görüldüğü bildirilmiştir.

KASIK FITIĞI (İNGUİNALHERNİ) KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Yaşamı boyunca inguinalherni (kasık fıtığı) sıklığı bir erkekte %27, kadınlarda kasık fıtığı görülme sıklığı ise %3 civarındadır.Karın duvarı fıtıkları arasında dan en sık görülen fıtık da kasık fıtığıdır.

KASIK FITIĞI NASIL ANLAŞILIR YADA KASIKTA ŞİŞLİK ŞİKAYETİ İLE HANGİ DOKTORA GİTMELİYİM? KASIK FITIĞI AMELİYATINI KİM YAPAR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Kasık bölgesinin hastalıkları, Genel Cerrahi, Ortopedi, Kadın Hastalıkları, Üroloji bölümlerinin ilgi alanındadır. Ancak kasık bölgesindeki şişlik ve fıtık tanısının konulabilmesi için öncelikle Genel Cerrahi Uzmanınınel ile muayenesi sonrasında rahatlıkla tanınabileceği gibi çoğu zaman sigorta şirketleri Radyolojik Rapor da istemektedir. Bu sebeple Genel Cerrahi Uzmanının muayenesini takiben kasık bölgesinin Ultrason ile incelenmesi (Pelvik USG/Ultrasound) ile tanı keskinliği arttırılabilir. Kasık fıtığı ameliyatını SADECE GENEL CERRAHİ UZMANI” YAPAR.

KASIK FITIĞINDA EN ÇOK ŞİKAYET NEDİR YADA KASIKTA AĞRI MEVCUT NE YAPMALIYIM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Bazen kasık tüneli fıtıkları henüz gözle görülemeyecek kadar aşikar olmayabilir, kasık tünelinin daha küçük fıtıkları (Sporcu Fıtığı, Point Herni denmektedir) yada başlangıç dönemindeki fıtıklar “kasık tüneli içinde sıkışma” nedeni ile sadece ve özellikle egzersizle birlikte “kasıkta ağrı” şikayeti ile ortaya çıkarlar. Genel Cerrahi Uzmanının muayenesi ve yine “ıkındırarak karın içi basıncını arttıran manevralar eşliğinde” yapılacak detaylı ultrasound sayesinde tanınabilir.

KASIK FITIĞI AMELİYATSIZ TEDAVİ EDİLİR Mİ? KASIK FITIĞI İÇİN FITIK KEMERİ/FITIK KORSESİ KULLANMALI MIYIM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Kasık fıtığı ortaya çıkmasını takiben yapılan “en sık hata” “fıtık kemeri” “fıtık korsesi” kullanımıdır çünkü kasık fıtığının oluşmasının sebebi “karın duvarı yada kasık tünelindeki zayıflık ve karın içi basıncını arttıran” sebeplerdir ve kasık bölgesine uygulanan bu fıtık korseleri/fıtık kemerleri kasık bölgesine dışarıdan baskı yaparak “fıtığın sadece görülmesini engellerken” bu korseler “karın içi basıncı arttırarak” kısır döngüyü başlatırlar.

Fıtık korsesi/fıtık kemeri kullanan erkeklerde “kasık bölgesin baskı/sıkışma” nedeni ile kasık bölgesinden geçen “üreme kanallarına/sperm kanallarına” baskı ve sperm kanalı daralmaları, bazen erkeklerde sperm sayısında azalma (azospermi) yada kısırlık görülebilmektedir.

Uzun yıllar fıtık korsesi/fıtık kemeri kullanan hastaların “kasık bölgesine uygulanan baskı” nedeni ile kasık kanalındaki dokularda “sıkışma ve bölge anatomisinin bozulması” kasık fıtığının (inguinalherni) tamiri için yapılacak hem açık cerrahi onarımları hem de “kapalı yöntemle kasık fıtığı tamiri” (laparoskopik inguinalherni onarımı) ameliyatlarını zorlaştırdığı da bilinmektedir.

KASIK FITIĞI (İNGUİNALHERNİ) TEDAVİSİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Her tedavide amaç “hastalığa sebep olan problemi” ortadan kaldırmaktır ancak karın duvarı (ventralherni/insizyonel herni) yada kasık fıtığıgelişimesinin sebebi “karın duvarı yada kasık tünelini oluşturan kas tabakalarının zayıflığıdır” ve bu durumu ortadan kaldırmak mümkün değildir ancak “fıtığın modern/güncel tedavisinde” amaç bu zayıf tabakaların “yama/takviye” ile güçlendirilmesidir ve KASIK FITIĞI TEDAVİSİNDE TEK SEÇENEK CERRAHİDİR!!

Karın duvarı ve kasık fıtığı (inguinalherni) ameliyatlarında sağlamlığı yada başarı oranı en yüksek onarımlar “yama/mesh” kullanılarak yapılandır ve modern inguinalherni tamirinde “mesh kullanılmalıdır”.

Bursa Fıtık Cerrahisi Kliniği olarak kasık fıtığı tamirinde “herzaman yama takviyesi” ile onarımı tercih etmekteyiz.

KASIK FITIĞI AMELİYATINDA KULLANILAN YAMALAR GÜVENİLİR MİDİR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Kasık fıtığı tamiri açık yöntemle yada Laparoskopik yöntemle yapılabilir ve modern fıtık tamirinde “yama/mesh” mutlaka kullanılmalıdır. Yama dediğimiz sentetik bir materyaldir ve “propylene” denilen bir çeşit iplikten dokunmaktadır.

Propylene içeriklerine bakılarak daha az oranda propylene içeren ve daha geniş delikleri olan (-ki vücudun yamayı sarmasına izin verir-daha çok tercih edilir) yamalara “hafif/daha az propylene içeren” yadapropylene içeriği yoğun (daha az delikli ve gramaj olarak daha ağır) olanlara da “ağır/yoğun propylene içeren” yamalar denmektedir.

AÇIK TEKNİKLE KASIK FITIĞI AMELİYATI NASIL YAPILIR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Açık teknikle inguinalherni tamirindeki dezavantajlar şunlardır

Kasık duvarındaki “zayıf/defektif tabakaya” ulaşılana kadar sağlam olan, cilt, cilaltı, karın ön duvarı kasları kesilir (kesi sonrası bu tabakalar tam iyileşemeyebilir, fıtık tamiri sonrasında nükslerin de sebebidir)

Erkeklerde kasık bölgesinden geçen sperm kanalları ve sinirlerin hasar ihtimali artar

Erkelerde açık yöntemle kasık fıtığı tamiri sonrasında sperm sayısında azalma (azospermi) yada nadir de olsa kısırlık bildirilmiştir.

Daha ağrılıdır; kasık fıtığı tamiri için 8-10cmlik cilt-ciltaltı dokular ve karın duvarı kasları kesilir, daha büyük kesi daha çok ağrı

Tek taraflı inguinal kesi ile sadece o taraf kasık fıtığı tamiri yapılabilir. iki taraflı kasık fıtığı tamirinde karşı tarafa da aynı kesiden açmak gereklidir. (Laparoskopik İnguinalHerni tamirinde ise aynı deliklerden her iki taraf (bilateral inguinalherni tamiri) kasık fıtığı aynı seansta tamiri yapılabilir)

Ameliyat sonrası derlenme/nekahat süresi daha uzundur.

Açık yöntemle kasık fıtığı tamiri sonrasında “hayat kalitesinde bozulma” laparoskopik teknikle kasık fıtığı tamirine oranla daha kötürüdür.

KASIK FITIĞI AMELİYATI KAÇ SAAT SÜRER? LAPAROSKOPİK KASIK FITIĞI AMELİYATI İÇİN NE KADAR HASTANEDE KALACAĞIM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Açık yöntem ile tek taraflı kasık fıtığı tamiri yaklaşık 40dakika kadar sürerken Laparoskopik teknikle yapıldığında deneyimli cerrahlarda bu süre 25-30 dakika kadardır.

Açık yada kapalı yöntemle kasık fıtığı tamiri sonrasında hastanede yatış süresi genellikle bir gecedir.

Ameliyattan 2-4 saat sonra ağızdan beslenmeye başlayabilir, ayağa kalkıp gezip dolaşabilirsiniz.

Kasık fıtığı ameliyatınız için refakatçi gerekmemektedir.

LAPAROSKOPİK KASIK FITIĞI AMELİYATI SONRASINDA NE ZAMAN İŞE DÖNEBİLİRİM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Açık teknikle kasık fıtığı tamiri sonrasında 3-4 hafta sonra işinize dönebilirsiniz.

Laparoskopik yöntem ile tek taraflı yada her iki taraflı kasık fıtığı tamiri yapılsa bile nekahat dönemi iki yada üç gündür, bu sürenin sonunda işbaşı yapmanıza engel durum genellikle görülmez.

LAPAROSKOPİK KASIK FITIĞI AMELİYATI SONRASINDA NE ZAMAN SPOR YAPABİLİRİM?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Açık teknikle yapılan kasık fıtığı ameliyatını takiben 6-8 haftadan önce spor ÖNERİLMEZ!!

Ancak Laparoskopik teknik ile kasık fıtığı tamirini takiben ilk hafta sonra hafif düz koşular, bisiklete binme, yüzme gibi spora başlamakta engel yoktur, daha ağır egzersizler, karın egzersizleri, mekik ve şınav çekmek, ağrılık kaldırmak, benchpress çalışmak isterseniz üçüncü haftanın bitiminden itibaren engel yoktur.

KASIK FITIĞI AMELİYATI SONRASINDA CİNSEL AKTİVİTE NE ZAMAN BAŞLAYABİLİR?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

Açık yöntem ile kasık fıtığı tamirini takiben cinsel ilişki daha ağrılı olabilir, ancak laparoskopik kasık fıtığı tamiri sonrasında cinsel ilişki gündelik hayatın bir parçası olarak serbesttir, özel bir kısıtlama bulunmamaktadır.

KASIK FITIĞI AMELİYATI SONRASINDA KABIZLIK SORUN YARATIR MI?
Op. Dr. Ersun Topal

Cevaplıyor;

İnguinal herni ameliyatı sonrasında karın içi basıncı arttıran kabızlık ve zorlanma, ıkınma gibi durumlar ameliyat bölgesinde ağrıyı tetikleyebilir, ameliyat sonrası kabız kalmamak için bol su tüketmek, lifli beslenme, gerekirse erken dönemde kabızlık tedavisi için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Op. Dr. Ersun Topal
İle Hemen İletişime Geçiniz!

Siz Değerli Hastalarımız İçin 7/24 Hizmetinizdeyiz.
İsterseniz Yandaki Formu Doldurup Doktorunuza İletebilirsiniz.

Daha Detaylı Bilgi İçin İletişim Sekmesine Bakınız.

  https://www.ersuntopal.com/wp-content/uploads/2024/01/Ersuntopalcombeyaz-320x220.png
  İletişim

  Mide Balonu Sorunuz ve Görüşleriniz İçin Biz Buradayız.

  Online Randevu

  Op. Dr. Ersun Topal İle İletişime Geçiniz.

  Copyright 2024. ersuntopal.com All Rights Reserved. Tüm Hakları Saklıdır.

  İletişime Geç!
  1
  Bilgi Almak İçin Tıklayınız!
  Merhaba Obezite Cerrahisi İçin Bilgi Almak İstiyorsanız İletişime Geç Butonuna Tıklamanız Yeterlidir. Alanında Uzman Hekimlerimiz Size Detaylı Bilgileri Verecektir.